Please update your browser

You are using old browser version, which is not technically supported. That way some functions maybe are not available or aren't working right. Using information bellow please update or use another browser.

Free browsers - all browsers provide the same base functions and are easy to use. Choose which browser do you want to download:

 • Bringing neighbours closer

  Bringing neighbours closer

  Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

  About the programme
 • Bringing neighbours closer

  Bringing neighbours closer

  Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

 • Bringing neighbours closer

  Bringing neighbours closer

  Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

SEMS and SFRS visits Daugavpils kindergartens

LLI-213 Interaction, capacities strengthening and joint risk mitigation of Latvian and Lithuanian medical and rescuers crews during liquidation of collapsed buildings (ResCo)

Date: 04. April 2018 - 10. May 2018

Time: All Day

Daugavpils, Latvia

Starting April 4, State Emergency medial Service of Latvia and State Fire and Rescue Service of Latvia starts informational visits to Daugavpils pre-school educational institutions to inform children and educators about how to act and what to do in the emergency situation.

Both institutions will visit 26 kindergartens in Daugavpils.

___

No 4. aprīļa, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) uzsāk Daugavpils pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu un audzinātāju informēšanu par pareizu rīcību ārkārtas situācijās projekta “Sadarbība, kapacitātes stiprināšana un kopīga risku mazināšana Latvijas un Lietuvas medicīnas glābšanas personālam ēku sagruvumu gadījumā” (ResCo) ietvaros.

Abi dienesti kopīgi viesosies 26 Daugavpils pirmsskolas izglītības iestādēs. Vienlaicīgi arī projekta Lietuvas partneri – Utenas apriņķa Ugunsdzēsības un glābšanas dienests un Utenas apriņķa Primārās veselības aprūpes centrs, apmeklēs 20 pirmsskolas izglītības iestādes Utenas reģionā.

Pirmsskolas izglītības iestādēs dienestu pārstāvji – mediķi un glābēji stāstīs un atgādinās par pareizu rīcību ārkārtas situācijās. Šo vizīšu laikā pārstāvji bērniem stāstīs, ko darīt, ja pats vai kāds draugs, kaimiņš, brālis vai māsa ir nonākuši nelaimē un pēc vizītes VUGD talismans – ugunsdzēsējs glābējs Guntiņš bērniem izdalīs izglītojošas krāsojamās grāmatas, ar kuru palīdzību viņi mājās varēs aplūkot situācijas, kad jāzvana 112 un kā jārīkojas ārkārtas gadījumos. Savukārt audzinātājiem dienestu pārstāvji atgādinās par drošības pasākumiem, piemēram, kā rīkoties evakuācijas gadījumā un kā nepieciešamības gadījumā sniegt pirmo palīdzību, kamēr mediķi vēl ir ceļā.

Last updated: 23.05.2024 15:28