Please update your browser

You are using old browser version, which is not technically supported. That way some functions maybe are not available or aren't working right. Using information bellow please update or use another browser.

Free browsers - all browsers provide the same base functions and are easy to use. Choose which browser do you want to download:

  • Bringing neighbours closer

    Bringing neighbours closer

    Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

    About the programme
  • Bringing neighbours closer

    Bringing neighbours closer

    Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

  • Bringing neighbours closer

    Bringing neighbours closer

    Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

Mediju vizīte uz Lietuvu: Ziemeļlietuvas pārsteigumi un neaizmirstamā Žemaitija (projekts “AttractiveFORyou”, LLI-211)

15 June 2018

Lietuvas pilsētu – Rokišķu un Pluņģes – apmeklējums var būt ideāls atpūtas maršruts nelielām brīvdienām, nedēļas nogales izbraucienam vai apvienojot ar ceļojumu uz Palangu, Klaipēdu vai Kuršu kāpām, to pierāda Kokneses novada domes organizētā latviešu mediju un tūroperatoru pārstāvju vizīte 6.-7.jūnijā uz pilsētām – Rokišķiem un Pluņģi, ar kurām Kokneses novads kopīgi sadarbojas Latvijas-Lietuvas programmas projektā Nr.LLI-211  “AttractiveFORyou” (“Ilgtspējīgu tūrisma pakalpojumu attīstība un tūrisma infrastruktūras pieejamības uzlabošana”).

Mediju vizītes mērķis bija iepazīstināt Latvijas medijus, tūroperatorus, vietējos žurnālistus ar Lietuvas pilsētu – Pluņģes un Rokišķu tūrisma piedāvājumu aktīvā tūrisma un kulinārijas mantojuma jomā, kā arī ar mediju starpniecību popularizēt šos galamērķus Latvijas iedzīvotāju vidū.

Ceļā iepazīt Lietuvas līdz šim mazzināmās apskates vietas devās Kokneses novada domes pārstāvji – projekta vadītāja Māra Bitāne un Sarmīte Rode no Tūrisma un sabiedrisko attiecību nodaļas (“Kokneses Novada Vēstis”), fotogrāfs Ingus Pugačovs, kā arī pārstāvji no laikrakstiem “Staburags”, “Latvijas Avīze”, tūroperatora “REMIRO Travel”, SIA “Autooga”.

Muižu vilinājums, biodinamiskā saimniekošana un vietējie gardumi Rokišķos

Pirmā diena tika veltīta Rokišķu apkārtnes apskatei. Mūs sagaida un visu dienu ceļā pavada Jandra Kovaļevska – Rokišķu Tūrisma informācijas un amatniecības centra vadītāja. Dabas miera, klusuma un zaļojošu koku ieskauta, mantinieku lolota, Rokišķu lauku teritorijā ieslēpusies īsta “pērle” – klasicisma stilā atjaunotā Gačionu muiža, ko trīs simtus gadus pārvaldījusi Rozenu dzimta. Nu šeit saimnieko īsts barons Pjotrs Rozens, enerģisks kungs, kurš atstājis Parīzi, lai apmestos  uz dzīvi šajā lauku nostūrī, atjaunotu muižu tās kādreizējā elegancē un laipni uzņemtu pie sevis tūristus. Pats saimnieks uzsver, ka šeit ir jābrauc neko nedarīt, vien baudīt autentiskas lauku muižas gaisotni, nesteidzīgas un klusuma apdvestas dzīves ritmu un brīnišķīgus ēdienus no itāļu un franču virtuves, ko pats saimnieks arī reizēm gatavo viesiem. Par ļoti pieņemamu samaksu muižas ciemiņam ir iespēja nakšņot senatnīgā stilā iekārtotā numuriņā, izmantot sporta zāli, plašo bibliotēku, laivot tuvējā ezerā, baudīt trīs maltītes dienā gaumīgajā un mājīgajā muižas ēdamistabā, kas apvienota ar atvērtā tipa virtuvi vai brokastot uz terases, klausīties Rozenu dzimtas stāstus pie vīna glāzes un līdz pirkstu galiem sajust muižas dzīves burvību. Caur fotoattēliem grūti notvert to šarmanto un sena klusuma apdvesto atmosfēru, kas valda barona Rozena atjaunotajā Gačionu muižiņā. To var izdarīt tikai aizbraucot turp un sajūtot to sirsnību, ar kādu saimnieki kādreizējā godībā atjaunojuši ikvienu telpu. Uz šo vietu nebrauc tūkstoši, tāpēc saimnieks ikvienu ciemiņu sagaida kā mīļu viesi. Un rodas vēlme šeit atgriezties un atvest savējos. Parādīt viņiem šo pasaules stūrīti, šo šarmanto muižu, īstu baronu, kurš pats gatavo viesiem pusdienas un iemieso to, ko sauc par dzīves jēgpilnu eksistenci.

Tālāk ceļš ved uz skaisto un plašo Rokišķu muižas ansambli, kurā ierīkots Rokišķu muzejs. Muižā var apskatīt Rokišķu lepnuma – koktēlnieka Ļongina Šepkas visas dzīves laikā radīto unikālo un savdabīgo kokgriezumu kolekciju, uzzināt divu varenu dzimtu – Tīzenhauzenu un Pšezdziezku likteņus, kā arī gremdēties aizgājušo gadsimtu noskaņā krāšņi izdekorētajās muižas istabās un apskatīt dažādas izstādes. Vizītes dalībnieki noklausījās izsmeļošu vietējā zinošā gida Ēvalda  Masteiķa stāstījumu par muižas vēsturi, dzimtām un autentisko trauku, tērpu un sadzīves priekšmetu ekspozīcijām. Rokišķu muižu var ērti izstaigāt ar audiogidu latviešu, angļu, krievu vai lietuviešu valodā.  2013.gadā muzejs atzīts par ģimenei draudzīgu vietu, tas ir arī viens no EDEN (Eiropas izcilākie tūrisma galamērķi) galamērķiem.

Rokišķu apkārtnes delikatešu piedāvājumu jādodas baudīt uz eleganti melnbaltā stilā ieturēto kafejnīcu „Senas grafas” (latviski „Senais Grāfs”), kur iespējams izgaršot to, ko ražo vietējie uzņēmumi un saimniecības, sākot no vītinātas filejas un alkšņu dūmos auksti kūpinātas liellopa desas līdz Itālijā nogatavinātajam cietajam sieram „Rokiškio Grand” ar kraukšķīguma notīm un izcilas kvalitātes vīniem no saimniecības „Roksala”, kas lepojas ar daudziem piešķirtajiem tituliem. Interesants, latviešiem mazzināms produkts ir skilandis, ko gatavo no cūkgaļas, pievienojot sīpolus, ķiplokus, piparus. Deserta vietā latviešiem bija iespēja nogaršot Laimutes Sadauskienes cepto šakoti un nu jau gandrīz par Lietuvas simbolu kļuvušās baraviciņas. Papildus degustācijai kafejnīcas īpašnieks Aļģimants Šablinskis iepazīstināja viesus ar gaļas un siera delikatešu gatavošanas tradīciju vēsturi un pastāstīja par saimniecībām, kurās top vietējie gardumi.

Dienas nobeigumā ciemiņus sagaidīja atdzimusī Ilzenbergas muiža ar plašo un angļu stilā iekopto 15 ha plašo parku ar skulptūrām, ar leģendām apvīto Mīlestības salu, graciozi izliekto tiltiņu, ezeru un stāstiem par šīs saimniecības attīstīšanu pašreizējā veidolā. Muiža celta 1515.gadā, tā nomainījusi vairākus īpašniekus. Šobrīd Ilzenbergas muižas kompleksā tiek attīstīta biodinamiskā saimniecība. Tas nozīmē, ka saimniecībā uz vietas tiek īstenots pilns cikls no sēšanas līdz gatavai produkcijai, turklāt lauku darbos, kaitēkļu apkarošanā un produkcijas gatavošanā izmantojot tikai bioloģiskas metodes, dabiskus līdzekļus, netiek izmantoti pesticīdi, mākslīgie minerālmēsli utml. Muižas komplekss sastāv no muižas ēkas, klēts, siltumnīcām, pirts, ledus pagraba, siernīcas, kūpinātavas, maizes ceptuves, staļļiem un kūtīm. Interesentiem tiek piedāvātas ekskursijas muižā un parkā „iepazīstot muižas dzīvi”, „Bioloģiskās saimniecības gudrības”, „Gaidot pēcpusdienas tēju”, kā arī piedāvātas saimniecībā tapušo produktu – maizes, siera, gaļas izstrādājumu, piena produktu – degustācijas.

Viesmīlīgā Pluņģe, enerģētiskie labirinti un ainavu krāšņums

Otrā diena Lietuvā aizveda mūs uz pavisam citu reģionu – Žemaitiju, kur atrodas nākamais galamērķis – Pluņģes pilsēta un tās apkaimē esošais Plateļu ezers – centrālais Žemaitijas nacionālā parka objekts.  Latviešu grupu sagaida Sandra Kasmauskiene – Pluņģes ūrisma centra vadītāja. Pirmā pieturvieta ir bijušajā zirgu stallī izveidotais Meteņu muzejs, kurā apskatāmi vairāki simti visdažādāko Meteņu svinību tradicionālo masku, ko pazīstam arī mēs, latvieši.

Tālāk dodamies uz Aukstā kara muzeju, kas iekārtots bijušajā PSRS Plokštines kara bāzē kodolraķešu uzglabāšanai. Tā bija pirmā PSRS karabāze, kurā Aukstā kara laikā tika izvietotas kodolraķetes. Tas ir unikāls šāda veida muzejs Eiropā. Muzeja ekspozīcija vēsta par piecām desmitgadēm, kad norisinājās Aukstais karš, viens no slavenākajiem un bīstamākajiem militārajiem konfliktiem pasaulē. Uzskates vizuālie un grafiskie materiāli atspoguļo sevišķi slepenu informāciju par kodolieročiem padomju savienībā un to darbības principiem. Šeit ir apskatāmi arī citi kara ieroči un dažādi maketi, kas liecina par šī laikaposma vēsturi.Ceļš turpinās ainaviskajā saimniecībā – viesu namā “Prie Žiedelio”, kur ciemiņus sirsnīgi (patiešām no sirds!) ar dziesmu un dāsniem cienastiem uzņem enerģiskā un smaidīgā saimniece Janīna Rumšiene, mudinot sēsties pie saimes galda un nobaudīt žemaišu tradicionālo virtuvi – vārītus kartupeļus maisiņā, auksto zivju zupu ar siļķi (cibulynė), kāpostu zupu, kartupeļu un žāvētas gaļas kuģeļus, sierus un tradicionālā mantojuma sarakstā iekļauto kastini (Kąstinys), ko pati saimniece arī pagatavo uz vietas no krējuma, sviesta, sāls un zaļumiem. Šeit arī pierādās vecā patiesība, ka vietu īpašu padara cilvēks, šajā gadījumā atraktīvā namamāte Janīna, kura dzied vietējā ansamblī “Platele”, iesaista ciemiņus rotaļās, izrāda saimniecību un demonstrē īstas lietuviešu saimnieces prasmes un dzīvesprieku. Galds novietots uz terases ezera krastā un šķiet, ka nav patīkamākas vietas, kur baudīt sauli, vasaru, dabu un lauku labumus. Viesu nams piedāvā iespēju ne tikai atrast jaunas garšas, bet arī nakšņot, īrēt telpas pasākumiem, laivot pa ezeru, izmantot pirti, sporta laukumus un baudīt lauku dabu un mieru.

Nākamā apskates vieta ir enerģētisko piramīdu un ģeometrisko figūru parks, senā lauku sētā pie gleznainā Plateļa ezera. Šobrīd šeit izveidoti pieci interesanti labirinti (ziedi, akmens) un ģeometriskas formas-kupoli, kuros var nostaigāt kilometriem garas takas, līdz aizmirstas visas pasaules rūpes un raizes. Šī ir ideāla vieta, kur ļaut izskrieties bērniem un pavadīt daudzas stundas, baudot dabas skaistumu, piknikojot un aktīvi pavadot laiku.

Savukārt  “Medaus kletele” saimniecība  piedāvā izmēģināt bišu gultas omulīgi iekārtotā bišu namiņā, caur logu vērot lidoņu dzīvi un sajust, kā pazūd saspringums un nemiers.  Bišu gultām esot ārstniecisks efekts, ko sniedz bišu zumēšana, vaska un medus smarža un bišu radītais magnētiskais lauks. Lai arī te nevar redzēt visas 100 bišu saimes vienuviet, jo saimnieks tās izlicis tuvējos mežos, saimniecībā iespējams izbaudīt dažādas medus garšas, tajā skaitā medu, kas 2017.gadā ieguvis balvu kā gardākais – liepu lapu izsvīdumu medus.

Pēdējais Lietuvas pieturpunkts lepojas ar nosaukumu “Žemaitijas Versaļa” – tā ir greznā neoklasicisma stilā būvētā kņaza Nikolaja Oginska pils Pluņģē, kurā iekārtots Žemaišu muzejs un apskatāmi priekšmeti, kas ir saistīti ar žemaišu kultūru un mākslu visā pasaulē. Piecdesmit astoņus hektārus aizņem Oginska parks, kurš tika izveidots jau 18. gadsimtā. Parkā uz krāšņās pils fona vasaras sezonā vairāku dienu garumā tiek rīkoti klasiskās mūzikas koncerti, kas pulcē mūzikas mīļotājus ne tikai no Lietuvas, bet arī no kaimiņvalstīm.

Mediju vizītes noslēgumā secinājums ir viens – Rokišķu un Pluņģes apmeklējums noteikti ir tā vērts, jo šeit gaumīgi iekārtotas pilis un senlaicīgas muižas mijas ar ainaviskiem ezeriem, mežiem un tradicionālām lauku saimniecībām, piedāvājot neaizmirstamas sajūtas, lielisku atpūtu un ievedot citā pasaulē – prom no ikdienas trauksmainās steigas, rūpēm un raizēm.

Pēc vizītes dažādos medijos taps publikācijas par pieredzētajiem iespaidiem. Lai tuvāk izpētītu Pluņģes un Rokišķu tūrisma piedāvājumu, aicinām apmeklēt mūsu partneru mājaslapas https://www.visitplunge.com/ un  https://www.rokiskiotic.lt/lv/. Kokneses Tūrisma centrā ir pieejami latviski izdotie bukleti “Garšu ceļvedis” un “Aktīvā atpūta” ar informāciju par Pluņģē un Rokišķos pieejamām aktivitātēm.

Dodieties ceļā un piedzīvojiet neaizmirstamo!

Vairāk par projektu: https://koknese.lv/projekts_attractiveforyou

Programmas mājaslapā: https://2014-2020.latlit.eu/development-of-sustainable-tourism-services-through-joint-solutions/

Foto: Ingus Pugačovs, Māra Bitāne

Projekta “AttractiveFORyou” jeb „Ilgtspējīgu tūrisma pakalpojumu attīstība un tūrisma infrastruktūras pieejamības uzlabošana” Nr.LLI-211, mērķis ir attīstīt Latvijas un Lietuvas pilsētu pievilcību un konkurētspēju, uzlabojot esošo tūrisma pakalpojumu un infrastruktūras pieejamību, palielinot interesi potenciālo tūristu vidū, reklamējot vienotus tematisko pārrobežu tūrisma maršrutus.

Projekta vadošais partneris ir Kokneses novada dome, partneri – Jēkabpils pilsētas pašvaldība, Rokišķu tūrisma un tradicionālās amatniecības informācijas un koordinācijas centrs un Pluņģes rajona pašvaldība.

Projekta īstenošanas ilgums ir no 2017.gada 1.aprīļa līdz 2019.gada 31.martam. Projekta kopējās izmaksas ir 471 234,46 euro, no tām  400 549,29 euro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 ietvaros.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par publikācijas saturu pilnībā atbild Kokneses novada dome un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informāciju sagatavoja:

Projekta vadītāja Māra Bitāne, T.+371 65133636

Last updated: 26.06.2024 15:10