Please update your browser

You are using old browser version, which is not technically supported. That way some functions maybe are not available or aren't working right. Using information bellow please update or use another browser.

Free browsers - all browsers provide the same base functions and are easy to use. Choose which browser do you want to download:

 • Bringing neighbours closer

  Bringing neighbours closer

  Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

  About the programme
 • Bringing neighbours closer

  Bringing neighbours closer

  Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

 • Bringing neighbours closer

  Bringing neighbours closer

  Welcome to the Interreg V-A Latvia–Lithuania Programme 2014–2020!

Praktiniam seminarui “Istorinių dvarų parkų biologinės įvairovės priežiūra” pasibaigus

20 September 2022

Šių metų rugsėjo 8–9 d. Antalieptėje (Lietuva), Kamariškėse (Lietuva) ir Preiliuose (Latvija) vyko tarptautinis praktinis seminaras – lauko dienos „Istorinių dvarų parkų biologinės įvairovės priežiūra ir tvarkymas“, subūręs daugiau kaip 50 dalyvių iš Lietuvos ir Latvijos: istorinių dvarų savininkus ir valdytojus, savivaldybių darbuotojus, gamtos ir kultūros paveldo bei saugomų teritorijų specialistus, muziejininkus, aplinkos apželdinimo praktikus, arboristus, nevyriausybinių organizacijų atstovus bei kitų sričių specialistus.

Dviejų dienų trukmės seminaras dalyviams neleido nuobodžiauti. Pirmosios dienos programa suteikė ne tik žinių, bet ir pramogų. 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekto “Vandens telkinių Latvijoje ir Lietuvoje ekologinių sąlygų pagerinimas, LLI-476 Išsaugok praeitį ateičiai“ vadovė Inese Matisane seminaro dalyvius supažindino su projekto tikslais, veiklomis ir pasiekimais. Projekto teritorijose Lietuvoje (5) ir Latvijoje (3) atliktus biologinės įvairovės tyrimus ir jų rezultatus bei įgyvendintas ar vis dar įgyvendinamas biologinės įvairovės būklės pagerinimo priemones pristatė VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo specialistai. Anonsuotas projekto leidinys – metodinė priemonė, skirta istorinių dvarų parkų biologinės įvairovės palaikymui, atkūrimui ir priežiūrai. Gerąja patirtimi kaip saugoti ir puoselėti dvarų parkų biologinę įvairovę pasidalino Renavo dvaro sodybos direktorius Deividas Makavičius ir muziejininkė Nomeda Vėlavičienė.

Įprastus seminarams pranešimus keitė kiek aktyvesnės veiklos intarpai. Seminaro dalyviai turėjo galimybę stebėti medžių lajos genėjimo ir sutvirtinimo jungtimis darbus (praktinė aukštuminė medžių priežiūros demonstracija) Antalieptės parke bei pasiklausyti UAB “Balta laja” arboristų – sertifikuotų medžių priežiūros specialistų – patarimų apie brandžių medžių priežiūrą.

Verta buvo susipažinti ne tik su buvusio Antalieptės basųjų karmelitų vienuolyno istorija, bet ir šiuo metu vienuolyno patalpose įsikūrusios VšĮ “Įnovatorių slėnis” socialinėmis veiklomis; apžiūrėti šios organizacijos iniciatyva iš griuvėsių atkuriamą Kamariškių dvaro aplinką, išklausyti jo istoriją bei bandyti įsivaizduoti jo švietėjišką ateitį atokiame Zarasų rajono pakraštyje, kur net mobilaus ryšio tiekėjai pasveikina atvykus į Latviją.
Na, o temstant kartu su smalsiais šikšnosparnių mėgėjais, susirinkusias ne tik iš Zarasų rajono apylinkių, bet ir Vilniaus, dalyvavo „tiesioginėje pamokoje“ kaip iškelti šikšnosparniams inkilus ir tirti šių skraidančių žinduolių paslaptis naudojant ultragarso detektorius bei išklausė Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininko Deivido Makavičiaus paskaitą „Susipažinkite šikšnosparniai“.
Antroji seminaro diena, prasidėjusi netikėta atrakcija – greituoju blynų kepimo maratonu ir jau suplanuota kelione autobusu į Preilius (Latviją), seminaro dalyviams suteikė galimybę susitikti su Preilių krašto savivaldybės meru Ārijs Vucāns. Dalyviai vienu įkvėpimu išklausė Preilių dvaro komplekso ir parko vadovės Sanda Čingule-Vinogradova pranešimą apie iššūkius ir atsivėrusias galimybes atkuriant ir tvarkant šio dvaro parką. Gamtinių išteklių departamento vadovė Augšdaugavos krašto savivaldybėje Jolanta Bāra pristatė pranešimą apie aplinkai draugišką istorinio parko tvarkymo patirtį Augšdaugavos rajone.
Kad renginys pateisintų „lauko dienų“ vardą seminaro dalyviai suskubo į Preilių dvaro parką susipažinti su jo kultūros ir gamtos vertybėmis bei nuveiktais darbais biologinės įvairovės išsaugojimui: specialias ženklais pažymėtais ir kvalifikuotų arboristų sutvarkytais medžiais, išvalytais ir atkuriamais vandens telkiniais, įrengtomis žiemavietėmis varliagyviams, iškeltais inkilais paukščiams, pastatytais viešbučiais vabzdžiams ir kt.
Tikimės, kad seminaro dalyviai pasisėmė naujų žinių bei idėjų arba bent jau pagilino turėtąsias.

Last updated: 21.06.2024 11:26